Kępno: Jak chciano przebudować dworzec w Kępnie?
W książce „Krajobraz z koleją. Drogi żelazne Wielkopolski” napisaną przez Grażynę M. Balińską, Jerzego A. Balińskiego oraz Dorotę Balińską (wydaną przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Wrocławskiej w 2011 r) autorzy jako pierwsi napisali, że kępiński dworzec kolejowy po wojnie miał zostać przebudowany.
Zazwyczaj tak się dzieje, że o najciekawszych zdarzeniach z historii dowiadujemy się przez zrządzenie losu. Tak było i w tym przypadku. Od jakiegoś czasu jestem w kontakcie z autorami opracowania dotyczącego budowy kolejowego osiedla mieszkaniowego w latach 40. XX wieku w Kępnie. Artykuł na ten temat ukaże się w niedługim czasie, wymaga on bowiem, technicznego prasowego opracowania. W czasie jednej z telefonicznych rozmów z Jerzym Balińskim (ojcem współautorki opracowania o kępińskim osiedlu, jak i książki o wielkopolskich dworcach) o Kępnie, poruszyliśmy temat dworca kolejowego. Jak ogromne było moje zaskoczenie, gdy dowiedziałem się, że w latach powojennych władze komunistyczne planowały wyburzyć część dworca i ponownie go wybudować w duchu socrealistycznym.
~ Mirosław Łapa
Do napisania artykułu wykorzystałem książkę - „Krajobraz z koleją. Drogi żelazne Wielkopolski.” wyd. Politechniki Wrocławskiej autor: Grażyna M. Balińska, Jerzy A. Baliński, Dorota Balińska, wydanie: 2011
Więcej w nr 9 (1366) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.
Bądź pierwszy!